Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów


admin 05 Oct 2016 wróć do listy aktualności

Kilka słów o Doliniakach - 72 Rocznica Bitwy pod Jaktorowem

W dniu 25 września 2016 r. na Cmentarzu Wojennym w Budach Zosinych, jak co roku odbyły się uroczystości w rocznicę, tym razem 72, najkrwawszejj bitwy partyzanckiej w czasie II wojny światowej, pod Jaktorowem 29/30 września 1944 r. Uroczystość ta w całości została przedstawiona w filmie na YouTobe.com  pt . „Uroczystości - Budy Zosine 25.09.2016 r.”
Poniżej i w Czytelni publikujemy w całości wspomnienia o poległych na tym pobojowisku „Doliniakach" wygłoszone przez jednego z uczestników tej bitwy rtm. Mariana Podgórecznego ps. „Żbik”, który to tekst podczas uroczystości  został ze względów organizacyjnych znacznie skrócony.

Kilka słów o Doliniakach

W 1831 roku powstańcy z dalekich Kresów Rzeczypospolitej, z Puszczy Nalibockiej pod wodzą kpt Stanisława Paszkowskiego i Michała Giedrojcia wyruszyli na pomoc szturmowanej przez wojska gen. Paskiewicza Warszawie, by stanąć pokonawszy pół tysiąca wiorst pod Modlinem. Nie zdążyli na czas, Warszawa padła.

Ich potomkowie, powtórzyli ów zryw swych dziadów w czasie II wojny światowej wyruszyli z Puszczy Nalibockiej upalnego lata 1944 r.

Żołnierze z najodległejszego zakątka Polski na wschodniej rubieży, z Puszczy Nalibockiej nazwanej przez Mickiewicza „Puszczą Wojskiego” wyrywając się z matni sowieckich partyzantów, pokonując 500 km szlak bitewny, tłukąc po drodze cofających się w panice ze wschodniego frontu Niemców, przeprawiając się brawurowym manewrem, w biały dzień, przez Wisłę mostem w Nowym Dworze, zdążyli na czas!

Zapraszamy do Czytelni gdzie znajduje się cały TEKST