Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów


admin 08 Jul 2016 wróć do listy aktualności

Jadwiga Bałabuszko - Sławińska ps. „BLIZNA”

Oficjalny Jej pseudonim to: „BLIZNA”, ale ów pseudonim widniał tylko w okresowych raportach składanych co miesiąc dowódcy zgrupowania. "Doliniacy" zwracali się do Niej po prostu „Jadzia”. Zawsze uśmiechnięta, wszystkim uchyliła by nieba. Uśmiech nie schodził jej z twarzy, zarówno wówczas, gdy wśród gwizdu kul i rozrywających się pocisków jako sanitariuszka opatrywała rannych, jak również wówczas, gdy ta dzielna dwudziestoletnia dziewczyna, urodzona amazonka, tym razem jako łączniczka, pędziła przez wertepy, zrośnięta jakby z koniem, by jak najszybciej przekazać rozkazy „Doliny”, czy „Nieczaja” dowódcom pododdziałów. Od tego czy zdąży na czas, zależały losy walki.

W dniu 2 lipca 2016 r. odeszła od nas na zawsze ta niezwykła kobieta, ostatnia łączniczka w Wierszach ze sztabu cichociemnego por.-ppłk „Góry”- „Doliny” Adolfa Pilcha, Weteran Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej major Wojska Polskiego doktor Jadwiga Bałąbuszko – Sławińska ps „Blizna” Ta niewykła kobieta żołnierz Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej walkę z dwoma wrogami rozpoczęła w 1941 roku w Nowikach. Nie tylko była łączniczką między placówkamiZWZ w Rubieżewiczach, Derewnem, Mińskiem, Iwieńcem, a Stołpcami, ale też prowadziła w domu swych rodziców komplety tajnego nauczania. W marcu 1943 r wstąpiła jako ochotniczka do Zgrupowania Stołpecko – Nalibockiego Armii Krajowejmianowana wkrótce, w uznaniu zasług na placu boju starszym ułanem w 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego dowodzonym przez znakomitego zagończyka chor./rotm. Zdzisława Nurkiewicza ps. „Noc”, „Nieczaj”.

Poświęćcie chwilę i przeczytajcie jak wspomina śp. major "Jadzię" rotmistrz Marian Podgóreczny "Żbik"

Jadwiga Bałabuszko - Sławińska ps. „BLIZNA”

Uroczystości pogrzebowe major dr Jadwigi Bałąbuszko – Sławińskiej odbędzie się, jak informuje Prezes Środowiska Żołnierzy Zgrupowania Stołpecko – Nalibockiego Światowego Związku Żołnierzy AK Maciej Downar - Zapolski w piątek 15 lipca 2016 r. na cm. Wojskowe Powązki w Warszawie, o godzinie 12.00.